Ako sa postarať o koženú kabelku?

Kožená kabelka predstavuje absolútnu eleganciu a vysokú kvalitu. Volíme si ju často kvôli jej dokonalému vzhľadu, ktorý vynikne azda za každých okolností. Chýbať by rozhodne nemala v žiadnom ženskom šatníku a dnes si môžete vyberať spomedzi rôznych farebných prevedení. Aby však bola kabelka neustále krásna a vždy zaujala pozornosť aj Vášho okolia, je nutné sa o ňu vhodným spôsobom starať. Koža by mala byť stále pružná, pevná a mala by držať tvar. Vlhkosť či nadmerné zaťaženie ju môžu veľmi rýchlo zničiť.

Aké druhy kože v rámci kabeliek poznáme?

Iste viete, že koža sa nedá vyrobiť len tak, ale skutočne pravú kožu získavame zo zvierat. Poznáme tak hovädziu, teľaciu, bravčovú, ale aj koňskú či koziu kožu. Ak hovoríme o údržbe a starostlivosti o kožu, hovoríme to všeobecne a pravidlá sa dajú aplikovať na akúkoľvek prírodnú koženú kabelku . Nevyhnutným doplnkom, ktorý musíte mať doma v rámci starostlivosti o kabelku, je najmä prostriedok na jej ošetrenie – sprej či masť, ktorý aplikujete na kabelku.

Hladká koža sa spravidla ošetruje s tekutými výrobkami, ktoré obsahujú množstvo vosku a oleja. Drsná koža si zasa vyžaduje prípravky v spreji, aby sa zabránilo prípadnému zlepeniu jemných vlákien.

Kožu na kabelke dôkladne impregnujte

Aj keď sa z novej kabelky určite tešíte a chcete si ju zobrať čo najskôr, nezabudnite na jej impregnáciu. Na to sa využíva špeciálny prípravok, ktorý chráni kabelku pred prenikaním vlhkosti a rôznych nečistôt či mastnôt. Ak ju raz už impregnujete neznamená to, že už to netreba v budúcnosti zopakovať. Práve naopak. Treba impregnovať vždy po určitých intervaloch.

Koža na kabelke by nikdy nemala zostať príliš suchá a mali by ste zabrániť aj jej prípadnému popraskaniu. Špeciálne vyživujúce prípravky sú v tomto prípade na „nezaplatenie“ a rozhodne je dobré, ak by ste ich z času na čas na svojej kabelke použili. Starostlivosti o kabelku nepomáha ani fakt, ak ju vystavujete príliš prašnému a nečistému prostrediu. Vtedy je skutočne náročné udržať kabelku v perfektnom stave a udržať jej vzhľad taký, aký bol na začiatku.

Na či treba dávať pozor pri koženej kabelke

Určite kabelky nevystavujte príliš vysokým teplotám a nenechávajte ich vyschnúť pri ohni alebo priamych slnečných lúčoch. Nepoužívajte ani rovnaké krémy na topánky a na kabelku zároveň, ak nie sú na to určené. Zabudnite tiež na mydlo a čistiace prášky pri odstraňovaní nečistôt z koženej kabelky.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi
0 0 0 0

Mohlo by Vás zaujať